Rukiye Burma

Uzm. Klinik Psikolog

rukiyeburma

Burslu olarak okuduğu Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden fakülte birincisi olarak mezun olmuştur. Maltepe Üniversitesinden başarı bursu alarak yüksek lisans yapmaya hak kazanmış ve Klinik Psikoloji yüksek lisansını enstitü birincisi olarak tamamlamıştır. Lisans ve yüksek lisans eğitimleri sırasında Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, NP hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesinde staj yapmıştır.

Büyükşehir Belediyesine bağlı psikolojik danışmanlık merkezinde çocuk/ergen psikoterapisi, Fatih ve Maltepe Belediyesine bağlı psikolojik danışmanlık merkezlerinde yetişkin psikoterapisi alanında, alanında hizmet vermiştir. Özel bir hastanede çocuk/ergen ve yetişkin alanlarında psikoterapi hizmeti vermiştir.

Farklı konularda, alanında uzman psikolog ve psikiyatristler tarafından gerçekleştirilen eğitim ve seminerlere katılmış, katılmaya devam etmektedir. Terapi sürecinde Bilişsel Davranışçı Terapi ve EMDR (Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) yönelimli çalışmaktadır.

Bilişsel Davranışçı Psikoterapi; kısa sürede etki gösteren yaklaşım olması, bireyin yaşam alanlarında oluşan kısıtlanmaları ortadan kaldırarak yaşam kalitesini yükseltmesi, danışana sorun çözme becerileri kazandırması açısından etkili bir psikoterapi yöntemidir.

EMDR tekniği ise özellikle travmaya bağlı gelişen sorunların çözümünde etkili ve kısa sürede fayda sağlayan bir yöntem olduğu için kullanılmaktadır.

EĞİTİM ve SERTİFİKALAR

  • Bilişsel Davranışçı Terapi: Prof Dr. Mehmet Sungur (Kognitif ve Davranışçı Terapiler Derneği)
  • Çocuklarda Bilişsel Davranışçı Terapi: Dr. Nur Serap Özer
  • EMDR (Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme): Emre Konuk (Davranış Bilimleri Enstitüsü )
  • Çocuk gelişim testleri (Agte, Peabody Resim Kelime Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi, Aile Resmi Çiz Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi, Frankfurter Dikkat Testi)

Çalıştığı Psikolojik Problemler
Panik Bozukluk
Sosyal Fobi
Travma
Obsesif Kompulsif Bozukluk
Fobiler
Sınır Problemleri
Çocukluk dönemine İlişkin korkular
Sınav Kaygısı
Tırnak Yeme
Davranış Sorunları
Boşanmaya Bağlı Sorunlar
Uyum Sorunları
Kardeş Kıskançlığı
Öfke Kontrol Problemi
Aile içi çatışmalar
Ergenlik Dönemi Problemleri